NISSAN DiNAMiK KONTROL SiSTEMi

NISSAN DiNAMiK KONTROL SiSTEMi

NISSAN DiNAMiK KONTROL SiSTEMi

Yeni Juke modelinde bulunan Nissan Dinamik Kontrol Sistemi (NDCS), özel olarak tasarlanmış düğmeleri ve akıllı kullanıcı arayüzü ile araç üzerinde gerçek kontrol ve eğlenceli bir sürüş  deneyimini bir arada sunar.

Tekna versiyonundan itibaren yer alan bu donanım, tek dokunuşla değiştirilebilen Sürüş (Drive) ve Klima Kontrol (Climate Control) modları sunar. Sürüş modu; Eco, Normal ve Sport seçenekleriyle ruh halinize göre sürüş performansı sunarken, klima kontrol modu; fan ayarlarına kolaylıkla erişebilmenizi sağlar.

Her sürüş modu temelde motor, direksiyon sistemi ve klima donanımlarını kontrol eder.

Eco sürüş modu seçeneği, sorunsuz bir sürüş için ekonomik performans sağlanmasına yardım eder. Motor gaz kelebeği gaz verme miktarından daha az açılarak, yakıt ekonomisi artar. Direksiyon çevrilen yöne hareket uygular. Basınç sensörlerinden gelen bilgiler doğrultusunda klima basıncı düşerek, klimanın motordan daha az yük çekmesi sağlanır. Eco modda klima performansının artırılması klima değerlerinin ayar menüsünden normal değerlere getirilmesiyle sağlanabilir. Bu durumda, yakıt performansı aksi yönde etkilenecektir.

Normal sürüş modu seçeneği motor, direksiyon ve klima donanımlarını normal performanslarında çalıştırır.

Sport sürüş modu seçeneği, maksimum sportif özellikler ile güçlü tepkileri bir araya getirir. Motor tamamen gaz pedalını kontrol eder. Gaz kelebeğini gaz verme miktarından daha fazla açarak sportif hissiyatı artırır. Bu mod, direksiyonu döndüren elektrikli direksiyon motoruna etki ederek, direksiyonun çevrildiği yönün aksine hareket uygular ve  direksiyon hissiyatını ağırlaştırır. Klima üzerinde yer alan basınç sensörleri seçilen sıcaklığı baz alarak normal kullanım uygular. Bunu da kullanıcı ekranında gösterir.

Sürüş moduna dair belirtilen sürüş seçeneklerinin yanısıra Ayarlar (set up), Sürüş Bilgisi (drive info) ve Eko Bilgi (eco info) tuşlarıyla da teknik özellikler ve yakıt tasarrufu aynı rahatlıkla görüntülenebilir.

Ayarlar (set up) düğmesinden, ekran ve tuş takımı parlaklıkları, dil seçimi, saat ve birim ayarları, otomatik iç aydınlatma ayarlanabilir, yakıt tüketim verileri sıfırlanabilir. Sürüş esnasında, Ayarlar fonksiyonları seçildiğinde sürüş güvenliği açısından boş ekran görüntülenmektedir.

Sürüş bilgisi (drive info) düğmesinden, son sıfırlamadan o ana dek geçen süre, ortalama hız ve kat edilen yol mesafesi görüntülenir. Sürüş Bilgisi düğmesine ikinci kez basıldığında mev­cut hızlanma ve yavaşlamayla ve sağa, sola savrulmayla, araç üze­rine binen 4 yön G-Kuvveti (Gravity) ekranı görün­tülenir.

Eko bilgi (eco info) düğmesinden, günlük ve haftalık yakıt tüketim bilgileri görüntülenir.

Nissan Dinamik Kontrol Sistemi, tek dokunuşla Klima Kontrol Modu’na değiştirildiğinde, klima fonksiyonlarını ayarlayabileceğiniz,  kabin sıcaklığı ve fan hızını gösteren ekran görüntüsü sunmaktadır. Klima ayarlarında otomatik mod (auto) seçildiğinde, istenilen sıcaklık girildikten sonra sistem sabit ısıyı, hava akış dağılımını, fan hızını oto­matik olarak kontrol eder. Nissan Dinamik Kontrol Sistemi detay ekran görüntülerine Juke model sayfasından erişilebilir.

 

x