Nissan efsanesi Yutaka Katayma, “Bay K”.

YOKOHAMA, Japonya – Bu haber, Nissan Motor Corporation U.S.A.'in ilk başkanı olan Yutaka Katayama'nın 19 Şubat tarihinde, 105 yaşında aramızdan ayrılması hakkındadır:

“Yutaka Katayama (Bay ‘K’), Nissan ve Datsun markalarımız için tutkulu bir elçiydi. Bu sebeple ailesi ve arkadaşlarına başsağlığı dileklerimizi iletmek isteriz. Otomotiv sektöründe geçirdiği 80 yıldan fazla zamana, hem Amerikan hem de Japon Otomotiv Onur Listesi'ne girmek dahildi. Pasifik'in her iki tarafında da öncülük etmiş bir kişiydi. Ona Nissan'a sunduğu hizmetler ve markalarımız için olan tutkusundan dolayı minnettarız.”

“Bay K” olarak tanınan Nissan efsanesi Yutaka Katayama aramızdan ayrıldı. Kendisi tam 105 yaşındaydı.

Katayama, Nissan'ın ABD operasyonlarını 1970'li yıllarda yönetmiş olup, dünya standartlarında bütçeye uygun bir spor otomobil olarak tanınan Datsun Z'nin babası olarak tanınmaktaydı. Nissan'dan 1977 yılında emekli oldu.

Katayama, geçtiğimiz yılın Eylül ayında, Nissan Global Media Center'a, otomotiv sektöründe geçirdiği yaklaşık 80 yıl hakkında nadir, üç bölümlük bir röportaj verdi.

İngilizce altyazılar için YouTube “CC” butonuna tıklayın.

Bay K'nin Hayatı ve Yaşadıkları, Bölüm 1.
Bay K'nin Hayatı ve Yaşadıkları, Yutaka Katayama (Bölüm 1): クルマ会社を始める?そりゃ面白い!
Bay K'nin Hayatı ve Yaşadıkları videosu, Bölüm 2.
Bay K'nin Hayatı ve Yaşadıkları, Yutaka Katayama (Bölüm 2) 日本初のモーターショーを立ち上げよう!
Bay K'nin Hayatı ve Yaşadıkları videosu, Bölüm 3.
Bay K'nin Hayatı ve Yaşadıkları, Yutaka Katayama (Bölüm 3) 片山氏の考える“人とクルマの素敵な関係”

Eylül 1909'da, şu anda Hamamatsu, Shizuoka Bölgesi olarak bilinen yerde dünyaya gelen Bay K, şirkete 1935 yılında katılarak İdari Departman'a atandı ve ilk başlarda halkla ilişkiler, daha sonra da reklam işleri ile uğraştı.

Japonya yollarında ilk renkli Datsun filmlerinden birini çekti ve sonraları dünyanın çeşitli yerlerinde motorlu sporlar yarışlarını filme alarak görsel hikâye anlatımı konusundaki çıtayı gelecek yıllar için yükseltti.

Araba tutkusu ve pazarlama yeteneği ile, Nissan'ın ABD'deki ilk markası olan Datsun markasını sıfırdan yarattı.

ABD'yi ilk defa 1927 yılında, ipek taşıyan yüksek hızlı bir gemide asistan olarak, Keio Üniversitesi'nde öğrenciyken ziyaret etti.

Hikâye niteliğindeki kariyerinde, iki adet Datsun 210 Avustralya kıtasını dolaşan zorlu bir ralliye girdiğinde ekip yöneticisi konumundaydı. Bunun ardından gelen zafer, markayı anında dünyaca tanınan bir marka haline getirerek Datsun ihracatlarının önünü açtı.

Daha da önemlisi, Z serisi için ana konseptleri bir araya getirerek, sürüş tutkunları arasında hâlâ çok tutulan sıra dışı bir spor otomobilin doğuşuna önemli katkıda bulundu.

1977 yılında emekliye ayrıldı ve1998 yılında, Amerikan araba piyasasını yeniden tanımlayan araçlardan oluşan bir nesli tanıtması nedeniyle Amerikan Otomotiv Onur Listesi'ne; Pasifik'in her iki yakasındaki çalışmalara öncülük etmesi nedeniyle de Japon Otomotiv Onur Listesi'ne alındı. Katayama, diğer önemli başarılarının yanı sıra, 1954 yılında tamamen Japonya'ya ait olan ilk Motor Show'un tanınmasını sağlayarak Nissan Kuzey Amerika'nın da temellerini attı.

 

Bay Katayama hakkında daha fazlası:

Nissan Efsanesi Yutaka Katayama: Kararlı Bir Hayalperest (http://nissannews.com/en-US/nissan/usa/releases/nissan-legend-yutaka-katayama-a-determined-visionary?query=Yutaka+Katayama)