Nissan LEAF sahibi aile

LONDRA – Avrupa'nın her yanından aileler, tamamen elektrikle çalışan Nissan LEAF'i benzinli veya dizel motorlu araçlarına tercih etmekte. Uzman antropolog Stripe Partners tarafından gerçekleştirilen bağımsız araştırmaya göre, aileler elektrikli araçlarını geleneksel içten yanmalı alternatiflerin önünde tutmakta.

Aile araç kullanımı alanında türünün ilk ayrıntılı araştırması olan bu çalışmada elde edilen bulgulara göre, Nissan LEAF gibi tamamen elektrikle çalışan araçlar artık “ikinci bir araç” olarak kullanılmaktan çok, ana aile aracı haline gelmekte.

Hertfordshire, Birleşik Krallık'taki Borehamwood'dan Shanaya Shah şöyle diyor: “Başlarda Nissan LEAF'i ikinci bir araç olarak satın aldık fakat düşük masrafları ve etkileyici performansı sayesinde, LEAF'in kendini kanıtlamayı başardığını ve ailenin ana aracı haline geldiğini söyleyebiliriz.”

Nissan, daha geniş çaplı bir araştırma sonucunda, sıradan bir Avrupalı ailenin* yılın 230 saatinde araç içinde birlikte olduğunu ve 13.800 dakikayı[i] (230 saat veya 9,5 gün) araçlarında geçirdiğini ortaya çıkardı.

Bu yolculukların çoğunun çok kısa mesafelerde yapıldığı göz önüne alınırsa, ankete katılan ailelerin elektrikli bir araca sahip olmanın faydalarını tercih etmesi şaşırtıcı değil. Ortalama bir aile, hep birlikte, aileleriyle vakit geçirmek için, haftada 75 km'nin hemen altında veya yılda 3.870 km mesafe almaktaydı.[ii]

Birleşik Krallık ve Norveç'teki ailelere odaklanmış bu antropolojik araştırma, elektrikli araçların gerçek hayattaki kapasitelerini, sıradan Avrupa ev halkının talepleri ve dinamikleri içinde değerlendirmek üzere tasarlandı.

Harestua, Norveç'ten iki çocuk babası olan Dag Eliason, iki adet araç kullanmakta olmalarına rağmen, Nissan LEAF'in geçen sene 30.000 km kat etmesine rağmen benzinli araçlarının yalnızca 5.000 km yol kat ettiğini açıkladı.

Bu bilgi, Nissan'ın, Avrupalı yüzde 100 elektrikli Nissan LEAF sahiplerinin, bir yılda sıradan bir Avrupalı içten yanmalı motordan (11.539 km±) yüzde 40 daha fazla yol kat ettiğini (16.588 km) ortaya çıkardı.

Nissan Avrupa'nın Elektrikli Araçlar Direktörü Jean-Pierre Diernaz, araştırma hakkında şöyle bir yorumda bulundu: “Bu bulgular, Nissan LEAF'in pek çok ev halkı için yalnızca ‘ikinci bir otomobil’ olabileceği inancını çürütüyor. Daha da ötesi, araştırma elektrikli araç sahipliğinin, düşük çalışma masrafları ve pratiklik isteyen aileler için akıllıca bir seçim olduğunu göstermekte.

“Araştırmalarımız, LEAF sahiplerinin %85'inin yeniden bir elektrikli araç alabileceklerini ve neredeyse %97'sinin LEAF'i arkadaşlarına ve ailelerine tavsiye edebileceklerini göstermekte.” Nissan LEAF, 2010 yılında piyasaya çıkışıyla 165.000'in üzerinde bir satış adedi ve Avrupa'daki elektrikli araç piyasasının %25'lik payını elinde bulundurmasıyla dünyanın en çok satan tamamen elektrikli aracı. Bugüne dek, Nissan LEAF sahipleri hepsi elektrik gücüyle olmak üzere bir milyar kilometreden fazla yol kat etti.

Daha fazla bilgi için lütfen ziyaret edin: http://www.nissan.eu/

----

Tüm istatistikler, aksi belirtilmedikçe YouGov Plc'den elde edilmiştir.

* Toplam numune boyutu olan 5.568, Birleşik Krallık'ta (1.033), Almanya'da (1.010), Fransa'da (1.003), İtalya'da (1.012), İspanya'da (1.005) ve Norveç'te (505) elde edildi.

** Norveç ve Birleşik Krallık, 2014 mali yılındaki mevcut LEAF satışlarının yarısını oluşturdukları için seçildi.

Anket çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Saha çalışmaları, 27 Ekim - 7 Kasım 2014 tarihlerinde yapıldı.

± Ortalama, Birleşik Krallık, Fransa, İspanya, İtalya, İsveç ve Norveç'ten veriler kullanılarak 2013 piyasaya özel yıllık ortalama istatistikleri kullanılarak hesaplandı. Bir ‘Avrupa Ortalaması’ elde etmek için, her ülkeye eşit ağırlıklandırma uygulandı. Ham verilerin mevcut olmaması ve verilen tüm ortalama kilometre rakamlarının tahmini olması nedeniyle Alman istatistikleri kullanılmadı.

Birleşik Krallık Ortalaması (km) 12.714

Fransa Ortalaması (km) 12.699

İspanya Ortalaması (km) 9.928

İtalya Ortalaması (km) 9.560

İsveç Ortalaması (km) 11.660

Norveç Ortalaması (km) 12.670

Toplam 69.231

Avrupa Ortalaması (km) 11.538.50

Birleşik Krallık için kaynak: Department for Transport; Table NTS0902 Annual mileage of 4-wheeled cars'a (Ulaştırma Bakanlığı; Tablo NTS0902 4 tekerli araçların yıllık mil sayısı) göre

(https://www.gov.uk/government/statistical-data-sets/nts09-vehicle-mileage-and-occupancy)

Fransızca kaynak: Institut National de la Statistique et des etudes economiques'e göre

(http://www.insee.fr/fr/css/images/logo_insee.png)

İspanyolca kaynak: Audatex danışmanlık tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre

(http://www.ioncomunicacion.es/noticia.php?id=%2015818)

İtalyanca kaynak: Aylık “Osservatorio mensile di Segugio.it”de bildirildiği şekliyle Segugio.it'e göre

(http://assicurazioni.segugio.it/news-assicurazioni/00009708-auto-si-usa-di-meno-12-2-suikm-percorsi.html)

İsveççe kaynak: ‘trafa.se’ye göre

(http://www.trafa.se/sv/malportal/Indikatorer/Genomsnittlig-korstracka-per-ar-forpersonbilar-agda-av-fysiska-personer/)

Norveççe kaynak: ‘Statistics Norway’e göre

(http://www.ssb.no/en/transport-og-reiseliv/statistikker/klreg/aar/2014-05-08?fane=tabell&s%20ort=nummer&tabell=175461)