Nissan Formula E sürücüsü pit alanında

“...ses dalgalarının açığa çıkardığı enerji elektrikli araç yarışları ile ilgili yaklaşımımıza ilham verdi.”

– Alfonso Albaisa, Global Tasarımdan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı

2010 yılında tanıtımını yapmış olduğu LEAF modeli ile dünya çapında en çok satan elektrikli araç üreticisi konumuna gelen Nissan, önümüzdeki sezon ilk kez Formula E’ye katılacak. Bunun anlamı, Nissan’ın dört milyar kilometrenin üzerinde bir LEAF performans deneyimini yarış pistine taşıyacak olmasıdır. Ayrıca, dünyanın her yerinden yarışa katılan otomobil üreticileri arasında Nissan’ın Formula E’nin üstün teknoloji dünyasına katılan ilk Japon firması olmasının yarattığı heyecan da cabası. 

 

Nissan Formula E pistte

HEYECAN İÇİN FORMULA

Diğer tek koltuklu yarış otomobilleri ile tıpatıp aynı gibi görünseler de, Formula E otomobillerinin farkı %100 elektrikli olmalarıdır – yeni bir teknoloji dünyası için yeni bir yarış türü doğuyor. Tüm takımlara aynı şasi ve akü takımı temin ediliyorken, Nissan kendi güç aktarma aksamını tasarlama özgürlüğüne sahiptir. Buna motor, invertör, akü yönetim sistemi ve vites kutusu da dâhildir.

Elektrikli yarış otomobilleri – bir anda maksimum torka çıkabildikleri ve güçlü bir ivme yarattıkları için – hem sürücüler hem de izleyiciler için birer heyecan kaynağıdır. Uçan bir uzay gemisininkini andıran olağanüstü sesiyle Formula E, dünyanın en büyük şehirlerinde dar caddelerden oluşan yarış parkurlarında düzenlediği yarışlarla, aksiyonu hayranlarının ayağına getiriyor.

Nissan Formula E pit alanında

FORMULA E 2.0 – HIZLA YÜKSELEN STANDARTLAR İŞİ DAHA DA CİDDİYE BİNDİRDİ

Nissan Formula E’ye katılmak için mükemmel bir zaman seçti. Zira, önceki modellerden çok daha ileri seviyede olan ikinci jenerasyon otomobiller en gelişmiş teknolojileri gözler önüne sermeye hazırlar. Bu otomobiller ayrıca, yarışlarda edinilen deneyimlerin geleceğin elektrikli yol araçlarını ne denli hızlı bir şekilde etkileyebileceğini de ortaya koyuyor.

Akü ve elektrikli motor teknolojisindeki ilerlemeler, Formula E’nin sadece ilk dört sezonunda bile sürüş menzilinin iki katına çıkmasının yanı sıra hızın ve enerji verimliliğinin de artmasını sağlamıştır. 100 km/s (62 mil) hıza 2,8 saniyede çıkan ve azami hızı 280 km/s (174 mil) olan yeni,  ikinci jenerasyon yarış otomobilleri yarışların da en az teknolojideki gelişmeler kadar heyecan verici olacağını vaat etmektedir.

SES HIZININ ÖTESİNDE

Elektrikli yarış arabalarındaki aerodinamik gövde, yakıt kullanan benzerlerinden daha farklı bir tasarıma sahiptir. Nissan’ın Global Tasarımdan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Alfonso Albaisa,  konuyla ilgili olarak, hızlı hareket etmenin ve sesin en önemli unsurlar haline geldiğini belirtmiş ve “İlk bakışta, beşinci sezon Formula E arabası tasarım ekibimize sesten daha hızlı uçan bir kuş gibi göründü. Formula E yarışçıları sessizliklerini korurken kullandıkları araçlardan nefes kesici sesler çıkıyor. Bu husus, Doppler Etkisinin de görselleştirilmesi ile birlikte, tasarımımızdaki detaylar üzerinde belirleyici oldu,” demiştir.

NISSAN GÜCÜNÜ SOKAKLARDA GÖSTERMEYE HAZIRLANIYOR

Nissan, ABB FIA Formula E Şampiyonasının beşinci sezonu boyunca dört kıtada toplam 12 şehirde yarışacak. Şampiyona ilgili heyecan verici bir detay da, New York’ta son bulacak serilerin yapılacağı şehirler arasında Hong Kong, Marakeş, Monako, Berlin ve Paris’in de yer alıyor olması.

Hong Kong havadan görünüm
Hong Kong

SEZON 5: ABB FIA FORMULA E ŞAMPİYONASI 2018/19

Tarih Yer
R1 | 2018-12-15 Ad Diriyah, Suudi Arabistan
R2 | 2019-01-12 Marrakesh, Fas
R3 | 2019-01-26 Santiago, Şili
R4 | 2019-02-16 Mexico City, Meksika
R5 | 2019-03-10 Hong Kong
R6 | 2019-03-23 Sanya, Çin
R7 | 2019-04-13 Roma, İtalya
R8 | 2019-04-27
Paris, Fransa
R9 | 2019-05-11 Monaco, Monako
R10 | 2019-05-25 Berlin, Almanya
R11 | 2019-06-22 Bern, İsviçre
R12 | 2019-07-13 New York, ABD
R13 | 2019-07-14 New York, ABD
tk
Nissan Formula E otomobili pit alanından çıkarken

BÜYÜK ÖDÜLÜ KİM KAZANIYOR? ASLINDA HEPİMİZ.

Eski bir deyiş vardır: “Pazar Günü Kazan, Pazartesi Günü Sat” – motor sporlarında kazanmak satış alanında başarı demektir. Ve 1936 yılına kadar uzanan bir yarış geçmişi olan Nissan rekabete bayılır.

Ancak Formula E biraz farklı – sadece otomobil satışlarını artırmakla veya yeni yarış fanatikleri yaratmakla kalmayacak. Daha önemlisi, yarışlardan elde edilen kazanımların sonucunda elektrikli araç teknolojisinde meydana gelen gelişmeler sürüş deneyimimizi, hatta yaşam tarzımızı bile değiştirecek.

Nissan Intelligent Mobility’yi de teşvik eden aynı vizyon: sıfır emisyon teknolojisiyle enerjiyi tekrar tanımlamak, stresi azaltan ve sürüş deneyimini daha eğlenceli hale getiren inovatif sistemler geliştirmek ve Nissan araçlarının evinizdeki elektrik ihtiyacını bile karşıladığı bir geleceğe doğru ilerlemek.

Formula E ayrıca dünyayı elektriklenmeye odaklanmış Nissan için geleceğe doğru hızlı adımlarla ilerlemek için mükemmel bir yer.

BU NISSAN’I HER GÜN SÜREBİLİRSİNİZ

Nissan LEAF on curving street

NISSAN LEAF : DÜNYANIN EN ÇOK SATAN ELEKTRİKLİ ARACI

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Formula E logosu pit duvarında

YARIŞLARIN GELECEĞİ ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLERDE Mİ?

#Spor #NISSAN INTELLIGENT MOBILITY

Nissan LEAF şehirde

HER AÇIDAN DAHA GÜVENLİ BİR YOLCULUK

#NISSAN INTELLIGENT MOBILITY