Zihninizi okuyan bir otomobil ve gözlerinizin önünde kaybolan bir iç tasarım. Bilim kurgu mu? Artık değil. IMX KURO crossover konsept araç Nissan tasarımının ulaştığı en son nokta; elektrik enerjisi, otonom teknoloji ve bağlanırlık özelliklerini barındıran Nissan Intelligent Mobility için de bir vitrindir.  Fikirlerin cesur bir karışımıdır. İç ve dış tasarımın artistik bir harmanıdır. Düşüncelerinizi direkt beyninizden otomobilinize transfer eden bilimdir. Geleceğe ait hepsi bir arada otomobil.

Nissan IMx KURO Konsept Arka görünüm

DIŞ DÜNYADAN İÇERİ TAŞINAN GÜZELLİK

IMx KURO, iç ve dış alanlar da dahil olmak üzere kontrast fikirleri bir arada ele alır. Japon kültüründe mekân ve zaman algısını ifade eden ma ile birbiriyle çelişkili gibi görünen “durgunluk” ve “hareket” kavramlarının bir arada var olmasını ifade eden wa konseptlerinden esintiler taşır.

IMx KURO'nun ikonik özelliklerinden birinin –gerçekte panoramik bir organik led ekran olan gösterge panelinin – ortaya çıkmasına ilham veren onun bu birbirine zıt konseptleri bir arada bulundurma halidir. Harici kameralar dış dünyadan gerçek zamanlı görüntüler çeker ve bu görüntüleri sanki otomobil ve çelik aksam yok olmuş da siz tamamen açık bir alanda seyahat ediyormuş hissi uyandıracak şekilde gösterge paneline yansıtır.

Bu açıklık hissiyatı, geniş diyagonal şekilli ve delikli koltuk başlıkları gibi küçük detaylardan arkaya yatırılabilen sürücü koltuğu ve otomatik sürüş özelliği devreye girdiğinde ön panel içindeki yuvaya giren direksiyon gibi büyük detaylara kadar, tüm iç tasarımın geneline yansımaktadır.

Bir yanda rahatlık ve mahremiyet hissiyatı korunurken diğer yanda yeni, beklenmedik ve heyecan verici bir şeyin ortaya çıkmasına yardımcı olan şey, iç ve dış alanın bir bütünlük içinde olmasıdır.

Nissan IMx KURO Aküleri

AKILLI GÜÇ: SÜRÜŞ HEYECANINDA ARTIŞ

Nissan IMx KURO, sürüşün en iyi kısmının sürüş deneyiminin kendisi olduğu bilgisi esas alınarak üretilmiştir. Ve bunun en açık görüldüğü yer IMx KURO’nun güç aktarım mekanizmasıdır.

IMx KURO hem önde hem de arkada bulunan yüksek çıkış gücüne sahip elektrikli motorlarla harekete geçer ki; bu onu sadece dört çeker bir araç yapmakla kalmaz aynı zamanda sürücüleri koltuklarına bir anda yapıştıracak kadar hızlı bir güç üretimi sağlar. Motorlar 320 kW’lik bir güç ve 700 Nm değerinde  - Nissan GT-R süper araba modelindekinden bile daha fazla olan - müthiş bir tork da üretirler. Bu, daha yüksek enerji yoğunluğu elde etmek amacıyla yeniden tasarlanan ve yapılandırılan yüksek kapasiteli akü sayesinde gerçekleşir. Şasiye alçak bir konumda olacak şekilde yerleştirilen ve gövde altının düz olmasını sağlayan akü, aracın ağırlık merkezinin yere daha yakın, dolayısıyla güç kullanımının ve yol tutuşun sürüşü daha eğlenceli hale getirecek şekilde olmasını sağlar.

Muhtemelen bütün özellikler içinde en iyisi, akünün tek bir şarjla 600 km’nin üzerinde bir menzile ulaşılmasına imkân vermesidir. Bu şekilde, keyifli bir seyir esnasında akünüzü şarj etmek için durmanız gerekmez. 

"Sıfır emisyonlu
konsept araç IMx KURO Nissan Intelligent Mobility’nin geleceğini
somutlaştırıyor…”

– José Muñoz, Nissan'nın Performans Direktörü

tk
Nissan IMx KURO Yollarda
2:59 IMx KURO

AKILLI SÜRÜŞ: OTONOM SÜRÜŞTEN ÇOK DAHA FAZLASI, OTOMOBİLİNİZ BİR SONRAKİ ADIMDA NE YAPMAYI PLANLADIĞINIZI BİLECEK

IMx KURO, varış noktanıza güvenli bir şekilde ulaşabilmeniz için yolu sizin için takip eden ve seyir halindeki diğer araçlara göre tepki veren tamamen otonom sürüş özelliğine sahiptir. Sürüş hâkimiyetini siz ne zaman isterseniz devralır, ne zaman isterseniz de tekrar size bırakır. Nissan daha fazla otonominin, elektrikli araç kullanımının ve bağlanabilirliğin sürüş deneyimini daha heyecanlı ve cazip hale getirdiği bir gelecek hayal ediyor. 

Bu noktaya gelmek, çok fazla beyin gücü – daha net olmak gerekirse sizin beyin gücünüzü çok daha fazla kullanmanızı – gerektiriyor. Nissan’ın Beyinden-Araca (Brain-to-Vehicle/B2V) teknolojisi zihninizi sürüş koltuğuna koyuyor. B2V sürücünün beyin dalgalarını ölçtükten sonra araçta yer alan otonom sistemler aracılığıyla analiz eder. IMx KURO, sürücünün beklentilerinin gerçeklerle örtüşüp örtüşmediğini değerlendirebilir ve sistemlerini, insan tepki süresinden daha hızlı bir şekilde, direksiyonu döndürecek veya hızını yavaşlatacak şekilde devreye sokabilir.

Ayrıca, otonom modayken sevdiğiniz sürüş tarzına dair öğrendiklerini hesaba katmak ve uygulamaya koymak suretiyle otonom sürüşü konfor seviyenize göre uyarlar.

Acaba bütün bunlar gerçekte ne anlama geliyor? Özetle; IMx KURO sizin nasıl hissettiğinizi tespit edip değerlendirebilir, bir sonraki hamlenizi öngörebilir ve daha kusursuz ve heyecan verici bir sürüş deneyimi sağlamak üzere devreye girebilir.

AKILLI ENTEGRASYON: IMX SİZİNLE VE DAHA GENİŞ BİR DÜNYA İLE BAĞLANTI KURAR

IMx KURO, idare kendindeyken sizi gitmeniz gereken yere, örneğin havaalanına, götürebilir. Siz uzakta olsanız bile yerel şebekeye elektrik geri beslemesi yapabileceği bir yere park edebilir. Hatta dönüş uçağınızın iniş saati gelmeden kendi kendini şarj edebilir ve sizi terminalde karşılayabilir. Tüm bu özellikler, Seamless Autonomous Mobility (Sorunsuz Otonom Sürüş) de dâhil olmak üzere, bağlantılı otomobil teknolojilerinin bir parçasıdır.

Sürücü veya Otomobil? İçerisi veya Dışarısı? Güç veya Dinginlik? Neden hepsi birden olmasın? IMx KURO eşsiz bir sürüş deneyimi yaratmak için birbiriyle çelişkili gibi görünen konseptlerin bir nevi bütünleşmiş halidir.

AKILLI SÜRÜŞ ASİSTANI TEKNOLOJİSİNE SAHİP BU NISSAN’I İNCELEYİN

Nissan LEAF on bridge in city

PROPILOT TEKNOLOJİSİNE SAHİP NISSAN LEAF

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Verandalı ev

YÜZYIL ORTASI MODERN TASARIM İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER

#HAYATTARZI #TASARIM

Nissan Altima İç Tasarım ve ProPILOT

RAHATLAYIN VE YOLCULUĞUN TADINI ÇIKARIN

#NISSAN INTELLIGENT MOBILITY