Nissan IV2 Simülatörü, Las Vegas Nevada'daki CES'te tanıtıldı

Takvimler 2030’u gösteriyor ve yeni bir araç kullanıyorsunuz. Önünüzdeki yolu nasıl görürdünüz? Dünya ile nasıl bağlantı kurardınız? Bunlar ne şekilde kesişir? Bu soruları ve daha fazlasını cevaplayarak, geleceğin sürüş deneyimi üzerinde çalışırken Nissan’a ilham verin.

Nissan IV2 Simülatörü, Las Vegas Nevada'daki CES'te tanıtıldı

Las Vegas Nevada’daki CES’te lansmanı yapılan invisible-to-visible teknolojisi, 2030’da araç kullanımının ne şekilde olacağına ilişkin bir görüntü sunar. Bu, evreni veya gerçek dünyayı dijital dünya veya “Metaverse” ile harmanlayan araç içi teknolojisinin bir görüntüsüdür. Bunu gerçeklik olarak düşünün, geliştirilmiş bir gerçeklik.

TAHMİN EDEBİLECEĞİNİZDEN DAHA ÇOK BAĞLANTILI

Invisible-to-Visible’ın başlangıçları, sürücüleri göremedikleri şeyler konusunda uyaran bir teknoloji seti içeren Nissan Smart Mobility’de mevcuttur. Hatta hemen devreye girip harekete geçebilir. Invisible-to-Visible, bu kavramı daha da ileriye götürüyor ve sürücülere bugün düşünülmesi zor bir bağlanabilirlik düzeyi ile güven sağlıyor.

i2v

I2V, dışarıdaki ve içerideki sensörlerden aldığı bilgileri, “bulut”tan çektiği bilgiler ile birleştiriyor. Sürücüler “önlerinde ne olduğunu – binaların arkasında veya virajdan sonra neler olduğu dâhil görebiliyorlar. Hatta uygun park yeri ile ilgili bile bilgi alabilirsiniz. Vegas’ta görücüye çıktığı üzere, I2V bundan çok daha ötesi.

SÜRÜŞÜN GELECEĞİ ŞU ANDA YARATILIYOR. MİMARLARI İLE TANIŞIN

Nissan Araştırma Merkezi'nden Nissan Başkan Yardımcısı Kazuhiro Doi ve Tetsuro Ueda Las Vegas Nevada'daki CES'de

Invisible-to-Visible...aracınızı "deneyim paylaşma makinesine" dönüştürür

CES’te I2V’nin imkânlarını paylaşanlar, Nissan’ın iki ileri görüşlü kurmayı olan Araştırma Başkan Yardımcısı Kazuhiro Doi ve Nissan Araştırma Merkezi’nde uzman lider olan Tetsuro Ueda idi. Doi, I2V ile donatılmış araçların, bir kişinin fiziksel ve mental yeteneklerini azami düzeye yükselten ve “zaman ve mekânın” ötesine geçmesini sağlayan bir tür “robot kıyafeti” olarak tanımladı. Ciddi görüntüsü şaka yapmadığının göstergesiydi.

I2V’nin “sürüş deneyimini paylaşabilmenizi ve çeşitli insanlarla iletişim kurduğunuz ve varlıklarını hissettiğiniz sınırsız sayıda bağlantıyı bir araya getirebilmenizi” sağlayacağını söylerken aynı zamanda Ueda da şaka yapıyor gibi görünmüyordu. Ueda’ya göre, aracınıza bir dakika içerisinde yüklenerek, aracınızı bir “deneyim paylaşma makinesi”ne çevirebilir. Vay canına.

Nissan IV2 Simülatörü, Las Vegas Nevada'daki CES'te tanıtıldı

Doi ve Ueda’nın sözlerini daha iyi anlamak için, yalnızca I2V’nin Vegas’ta sergilenen yeteneklerini göz önünde bulundurun. Bir sürücü olarak, eğer yağmurlu ve kapalı havayı sevmiyorsanız, I2V bunu sizin için aydınlatabilir, etrafınızdaki objeleri güneşli hale getirebilir. Eğer sıkılır veya yalnız hissederseniz, I2V, 3B avatarları size katılması için davet edebilir. Daha iyi bir sürücü mü olmak istiyorsunuz? I2V, profesyonel bir sürücünün 3B avatarı ile sürüş imleçlerini paylaşabilir.

Nissan IV2 Simülatörü, Las Vegas Nevada'daki CES'te tanıtıldı

SENİN YOLUN, SENİN GERÇEKLİĞİN

Dünyayı, İnternet’in sürekli gelişen veriler ve hesaplama gücü ile görebilme yeteneği ile, sürücüler gerçek dünya ve sanal dünya arasında mekik dokumayacak. I2V, bu ikisini birleştirerek artık “senkronize etme” konusunda düşünmenize gerek yok. İkisi de her zaman bir arada olacaktır.

Her ne kadar I2V’nin çoğu ayrıntısı henüz açıklanmamış olsa da, Doi ve Ueda’nın tamamen emin olduğu bir şey var: I2V geliyor ve bunu 2019’da okuduğunuzdan daha da fütüristik ve daha teknolojik olacak. Kendinizi bu yeni dünyaya hazırlamak istiyorsanız, şimdiden bilimkurgu hikâyeleri okumaya başlasanız iyi edersiniz.

Nissan IV2 Simülatörü, Las Vegas Nevada'daki CES'te tanıtıldı
tk

İlgileniyor Olabileceğiniz Konular

hiroshi ishiguro ve ikizi

YAPAY ZEKÂYI İNSANLAŞTIRAN ADAM İLE TANIŞIN: HİROSHİ İSHİGURO

#TASARIM

Sürüş sensörü grafikleriyle şehirde Nissan LEAF

HER AÇIDAN DAHA GÜVENLİ BİR YOLCULUK

#NISSAN INTELLIGENT MOBILITY