Stadyumlar, binlerce yabancı ışıldayan kubbeleri altında tezahürat yapmak, bağırmak ve bir golün veya bir bateri solosunun ardından zaman zaman birbirlerine coşkuyla sarılmak için bir araya geldiğinde, dünyanın en heyecan verici yerleri haline gelirler. Her sene milyonlarca fanatik Amsterdam’daki Johan Cruyff ArenA stadyumunu ziyaret ediyor. En sevdikleri sanatçıları görmek veya ev sahibi Ajax futbol takımının sahada verdiği mücadeleyi izlemek için geliyorlar.

Çoğu modern stadyumda olduğu gibi burada da dev ekranlarda anlık maç tekrarları ve yüksek sesli müzik yayınları yapılır. Ancak diğer stadyumlardan farklı olarak, Johan Cruyff ArenA stadyumunda gereken enerji ihtiyacı Avrupa genelinde ticari bir bina için tasarlanmış en büyük enerji depolama sistemi ile karşılıyor. 

Enerji depolama sistemi

"Elektrik ekosistemimizi, sürdürülebilir bir geleceğin kalbine koyuyor, sürüş ve yaşam şeklimizi dönüştürüyoruz.”

– Francisco Carranza. Nissan Enerji İcra Kurulu Başkanı

DEPOLANAN ENERJİNİN GÜCÜ

Bu muazzam depolama sistemini kurmak ve bu dönüm noktasına gelebilmek için, 148 Nissan LEAF aküye denk bir mekanizma amaca uygun bir şekilde tasarlanmıştır. Toplamda 4.200 güneş paneli şık bir görünüm sağlayacak ve minimalist moda akımına uygun olacak şekilde Hollanda stadyumunun çatısına yerleştirilmiştir. Nissan LEAF akü depolama sistemi sayesinde, stadyumda güneş panellerinin ürettiği yenilenebilir enerjinin dağıtımı, güneş battıktan sonra bile optimum şekilde yapılabilmektedir. 

Çığır açan 3-megavatlık sistem, 500.000 akıllı telefonu tamamen şarj etmeye veya 7.000 Amsterdam hanesinin elektriğini bir saat boyunca temin etmeye yetecek kadar enerji depolama kapasitesine sahiptir.  Büyük çaplı etkinlikler sırasında elektrik şebekesinin maruz kaldığı yükü azaltmaktadır. Sistem, etkinliklerin kesintiye uğraması veya stadyumun aydınlatılamaması söz konusu olduğunda, şebekeye geri besleme yapabilmektedir. Bu da, tüketim ihtiyacının yoğun olduğu zamanlarda şebekeden enerji çekişini azaltmaktadır. Herhangi bir kesinti olduğunda çevre halkına da elektrik verilebildiğinden, sistemden stadyum civarındaki mecralar da yararlanmaktadır. Johan Cruyff ArenA stadyumunda hâlihazırda 18 elektrikli araç şarj istasyonu bulunmakta olup, bunların sayısının 200’e çıkarılması planlanmaktadır.

Nissan Enerji İcra Kurulu Başkanı Francisco Carranza konuyla ilgili olarak  "Elektrik ekosistemimizi, sürdürülebilir bir geleceğin kalbine koyuyor, sürüş ve yaşam şeklimizi dönüştürüyoruz,” demiştir.

Arena Enerji Depolama videosu
2:39 Johan Cruijff ArenA

Kullanım
ömrü sona eren aküler birçok farklı amaca hizmet etmeye devam edebilir.

tk

DÖNGÜSEL BİR EKONOMİ YARATMAK

Bu depolama sistemi, stadyum ve çevre mecralar için daha verimli ve sürdürülebilir bir enerji ekosistemi sağlamanın ötesinde, elektrikli araba akülerine ilişkin döngüsel ekonomi açısından inovatif bir örnektir.

Kullanım ömrü sona eren Nissan LEAF aküler, diğer akülerin aksine, çöpe atılmak veya geri dönüşüme sokulmak ve kobalt elde etmek üzere kullanılmak yerine çok daha verimli olan yeni bir amaca hizmet etmektedir.

Akülerden, kullanım ömürleri sona ermiş olsa dahi, hala sayısız şekilde fayda sağlanması mümkündür.

Johan Cruyff ArenA enerji depolama sistemi, Nissan’ın LEAF akülerinin kullanım ömrünü uzattığı projelerden ilki değildir. Japonya’nın bir sahil kasabası olan Namie’de yapmış olduğu işbirliği sonucunda, Nissan ve iştirak şirketi 4R Energy Corporation LEAF aküleri güneş enerjili LED sokak lambalarında depolama ünitesi olarak kullanılabilecek şekilde yeniden tasarlamıştır.

 Nissan, kendini sürdürülebilir enerjiye dayalı bir gelecek yaratmaya adamıştır. Ve bilim, futbol fanatiklerinin hislerini elektriğe dönüştürebilecek bir yol bulana kadar bu amacını gerçekleştirecek inovatif yollar bulmaya devam edecektir. 

NISSAN LEAF HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ

Nissan LEAF charging in garage

TEK KELİMEYLE MUHTEŞEM NISSAN LEAF

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alışveriş yapan bir kadın

SÜRDÜLEBİLİR ŞIKLIK İÇİN 10 ÖNERİ

#HAYATTARZI

Nissan XStorage

EVİNİZİN ENERJİSİNİ ARTIRIN

#Nıssan Intellıgent Mobılıty