İş arkadaşınız Pazartesi günü işe havalı bir gömlek giyip geliyor, siz de doğal olarak ona nereden aldığını soruyorsunuz. Bilgisayarınızdan veya akıllı cep telefonunuzdan sadece birkaç tıklama yaparak, aynı gömleğin evinize kadar teslim edilmesini sağlamanız, hatta Cuma günü giymeniz işten bile değil artık. Bu senaryoda aynı gömleği satın almanızda hiçbir beis yok. 

Ancak, hızlı moda sektöründe yapılan bir araştırma bize kıyafetle ilgili anlık memnuniyet duyma ihtiyacımızın dikkate değer bir insani ve çevresel bedeli olduğunu göstermektedir. 

Neyse ki, makul seviyede bir irade gücü ve az bir çaba ile yaşadığınız gezegene karşı daha merhametli olabilir ve hala sosyal medyada teşhir etmeye değer bir gardıroba sahip olabilirsiniz.  

Gece kıyafetli çift

SÜRDÜREBİLİR ŞIKLIĞA SAHİP OLMAK İÇİN BAZI ÖNERİLER:

BİLİNÇLİ ALIŞVERİŞ

1. Alışveriş sepetinizde ne olması gerektiğine dair iyi düşünün.  Dürtüsel satın alma yaparken, çevreye zarar veren ziyankâr bir sisteme katkıda bulunuruz. Bunun yerine kullanılmış ürünler almaya çalışın.

2. Paranızı harcarken dayanıklılığa ve modası geçmeyen parçalara öncelik verin. Kıyafetleriniz için tüm kullanılan malzemelerin ve verilen emeğin bir anlamı olsun.

3. Etkinlikler için kiralama yapın. Artık sadece bir gece giyilecek kıyafetler için bir servet ödemenin pek bir anlamı kalmadı. Artı, kiralama yaparak perakende satış fiyatının çok altında bir rakama tasarımcı modellerinden giyebilirsiniz.

4. Kıyafetlerinizi üretenler hakkında bilgi sahibi olun. Adil çalışma uygulamalarına ve şeffaf bir sürdürülebilirlik misyonuna sahip olan firmaları desteklediğinizde kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. 

 

Dikiş makinesini kullanan bir kadın

ÖZENLİ KULLANIM

5. Kıyafetlerinize sevgiyle yaklaşın. Sevdiğiniz kıyafetleri yama yaparak, ayakkabıları ise topuklarını tamir ettirerek giymeye devam edin. Mahallenizdeki ayakkabı tamircisine biraz destek vermek yeni bir ayakkabı almaktan çok daha ekonomik olacaktır.

 

Çamaşır ipinde asılı çamaşırlar
tk

6. Giysilerinizi daha az sayıda ve bilinçli bir şekilde yıkayın. Kirli çamaşır = temiz gezegen. Ve çamaşır yıkamak artık elzem hale geldiyse, soğuk su ile yıkama ve asarak kurutma yapın.  Maalesef, sıcak su yerine ılık su kullanmak bile elektrik sarfiyatının yarıya inmesini sağlamaz. 

7. Sadece kuru temizleme yapılması gereken ürünleri almaktan kaçının. Eğer mutlaka kuru temizleme yaptırmanız gerekiyorsa, çevreye dost ürünler kullanan bir kuru temizlemeci bulmaya çalışın.

STRATEJİK GERİ DÖNÜŞÜM

8. Hiçbir şeyi çöpe atmayın. Yıpranmış ürünleriniz emin olun ki bulaşık bezinden çok daha albenili bir ürüne dönüşebilir. Lütfen sizin için ileri dönüşüm yapacak firmaları bulmak için hızlı bir online arama yapın. Örneğin; bazı büyük ayakkabı firmaları yırtık ayakkabıları topluyor ve malzemelerini koşu pistleri ve oyun alanları yapmak için kullanıyorlar.

Telefonuyla ceketinin fotoğrafını çeken kadın

9. Kıyafetlerinizi online satın. Gardırobunuzu temizlemenizi ve cüzdanınızı doldurmanızı kolaylaştıracak tonlarca aplikasyon ve online topluluklar mevcut.

10. Gardırobunuzu bedava yenilemek için evinizde arkadaşlarınızla kıyafet değişim etkinlikleri düzenleyin.  Kim bilir, belki de iş arkadaşınız o beğendiğiniz gömlekten çoktan sıkılmıştır. 

NISSAN Teknolokileri Gündelik Sürüşünüz Sırasında Sürdürülebilirliği Desteklemenize Yardımcı Olur

nissan ariya concept

NISSAN INTELLIGENT MOBILITY: Sürdürülebilir Mobilite Çözümleri

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Amsterdam arena

FUTBOL STADYUMU NISSAN LEAF AKÜLER SAYESİNDE GOLLERİ ATIYOR

#LIFESTYLE #NISSAN INTELLIGENT MOBILITY

Nissan LEAF şasi görüntüsü

NISSAN DÜNYAYI ELEKTRİKLENDİRMEK İSTİYOR

#NISSAN INTELLIGENT MOBILITY